Menu
Strona główna
O czego zacząć?
Historia
Budowa
Charakterystyka
Ważne umiejętności
Chwyty
Tabulatura
 
 
 

Każdy kiedyś zaczynał...

W tym rozdziale pozwoliłam sobie napisać kilka uwag odnośnie początków gry i Twojego nastawienia wraz z pierwszym kontaktem z gitarą.

Wiem, z własnego doświadczenia, jakie dołujące mogą być myśli typu: „A może ja się nie nadaję…?”, ale teraz wiem, że chyba każdego początkującego może ogarnąć mała fala zwątpienia.
Nic się nie martw!

By Twoja gra ciągle się polepszała musisz pamiętać o podstawowych wskazówkach:

  • Ćwicz systematycznie i dokładnie, przynajmniej po 30 minut dziennie, każdego dnia. Nie zwracaj uwagi na stwierdzenia typu: „Im dłużej tym lepiej…” Tu nie chodzi o czas, ale o to, by oswajać się z instrumentem i ćwiczyć codziennie przy odpowiedniej organizacji czasu, niż ćwiczyć, raz na tydzień przez 2 godziny.

  • Postaw na dokładność i tempo gry – pamiętaj, że chaotyczność raczej nie jest dobrą cechą, a żeby nie ciągnęło się to za tobą przez wieki – lepiej zacznij od razu, czyli staraj się grać wolno oraz dokładnie dociskać struny, tak abyś słuchając siebie sam, mógł osądzić czy gra brzmi pewnie i czysto.

  • Wraz z pierwszymi początkami, wybierz pozycję podczas gry, która jest dla Ciebie wygodna, a nie zwracaj uwagi na te bardziej profesjonalne (opisane w technice gry), ponieważ być może będzie to dla Ciebie jeszcze większą męczarnią. Sam zdecyduj więc jak jest ci najwygodniej.

  • Jeżeli czujesz, że opuszki palców lub ręce są wyraźnie obolałe i zmęczone – powinieneś zrobić sobie dzień przerwy. Czasem jest to dobrym wyjściem, ponieważ ciało i umysł mogą odpocząć. Jest to poniekąd podobne do snu - czasem musisz coś po prostu „przespać”, żeby na następny dzień wszystko mogło wydać się łatwiejsze.

  • Ucz się zwinnych ruchów lewej ręki – ćwicz szybkie zmienianie chwytów, wliczając te od 1 progu jak i do 6 lub dalej. Staraj się to czynić raczej w trakcie gry. Ćwiczenie na „sucho” jest bezsensowne, ponieważ później będzie Ci trudno wprowadzić to w praktykę (mam na myśli grę akordową) oraz nadążać za tempem gry.

  • Staraj się również nie skupiać jedynie na jednej rzeczy, np. tylko na chwytach lub tylko na gamach. Połącz to ze sobą i przyzwyczajaj się do pracy palców w czasie szarpania strun jak i do płynnych ruchów prawej ręki podczas grania akordami. Poświęć czas obydwu tym rzeczom, by później nie musieć niczego nadganiać.

  • Słuchaj dużo muzyki i spróbuj skupiać i koncentrować się na jej dogłębnym brzmieniu – tzn. na jej tempie oraz biciu gitarowym, aby później łatwo było ci je dopasować do danej piosenki.


 
 
© 2007GuitarSite
Freelance Web Designer